APP

Take-two zakazuje modifikace do GTA 3, Vice City i San Andreas

Některé fanouškovské modifikace do her (některé existující nebo ve vývoji více než 10 let) ze série Grand Theft Auto mají velký problém. Jsou ve velkém mazány z internetu a my konečně víme proč. Mateřská společnost RockstarGames – Take-Two Interactive, si vynucuje jejich odstranění prostřednictvím DMCA (Digital Millenium Copyright Act – americké autorské právo). Fanoušci spekulují, zda důvodem není tvorba remaků starších dílů nebo stále neoznámené GTA VI.

Zákon DMCA umožňuje odstranit obsah porušující autorská práva. O kroku Take-Two informoval autor GTA: Underground. Proti tomuto kroku se mohou tvůrci modifikací samozřejmě odvolat, každopádně autorské právo se zde nedá popřít. Je tu ale stále naděje, že Take-Two změní názor. Něco podobného se totiž stalo už v roce 2017, tehdy šlo o ukončení činnosti populárního softwaru pro tvorbu modifikací OpenIV. Kritika byla v tak velké míře, že se povedlo názor studií změnit a tak se software vrátil. Začátkem tohoto roku Take-Two bojovala také například s projektem re3, který pomocí reverzního inženýrství rozebral hry GTA 3 a GTA: Vice City a umožnil jejich portování na jiné platformy. Projekt byl nejprve stažen z internetu, ale po několika měsících se vrátil.

Na officiálním fóru si fanoušci navíc všimli, že Rockstar Games v tichosti a bez nějakého oznámení změnil pravidla pro používání her k úpravám. Až do roku 2019 bylo uvedeno, že společnost povoluje úpravy svých her, pokud se týkají obsahu pro jednoho hráče. V nejnovější verzi byla tato informace nahrazena poznámkou, která obsahuje oddíl zdůrazňující, že povolení se nevztahuje na používání důležitých značek Take-Two, vytváření nových her, příběhů, map a misí.

Komunita věří, že krok Take-Two je důkazem vývoje remasteru nebo remaku GTA 3, Vice City nebo San Andreas, případně o nějaké využití těchto her nebo implementaci do GTA Online. Jiní poukazují na souvislosti a náznaky týkající se stále neoznámeného GTA 6. To vše jsou ale pouze dohady a spekulace. Pravdu vědí pouze v Take-Two a Rockstaru.

 

kotaku.com, pcgamer.com, indiantv, youtube

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *